مسیحیت صهیونیستی
55 بازدید
موضوع: ادیان و مذاهب
مصاحبه کننده : رسا
محل مصاحبه : تلفنی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : سایت رسا
تعداد شرکت کننده : 0

امروزه در فضاهای آکادمیک و علمی دنیا، سخن از کناره گیری دین از عرصه های اجتماعی است، اما کمتر کسی از اهل تحقیق است که نداند بسیاری از سیاست های قدرت های بزرگ به خصوص در سالهای اخیر در بستر اندیشه های دینی تحریف شده صورت گرفته است که به عنوان نمونه می توان به جنگ افروزی آمریکا در خاورمیانه و سیاست های اشغالگری اسرائیل که در پوشش ادبیات دینی انجام می شود، اشاره کرد. 

مسأله اصلی جهان معاصر صهیونیسم است و مسیحیت صهیونیست یکی از گرایش های اصلی این جریان است که آینده بسیار خطرناکی را برای جهان ترسیم می کند و با آموزه های بسیاری از ادیان و مذاهب حتی مسیحیت و آیین یهود منافات دارد، از این رو پیروان ادیان باید با همگرایی و هماهنگی، اولا اعتقادات و سیاست های این جریان را شناسایی کرده و ثانیا با برنامه های منسجم، راه را بر فتنه گری ها و توطئه های آنان سد کنند.

در این رابطه گفت و گویی داشتیم با حجت الاسلام ابراهیمی، مسئول آموزش دانشگاه مجازی امام خمینی(ره) و کارشناس و تحلیل گر مسیحیت، که خدمت خوانندگان محترم رسا تقدیم می شود:

رسا- مسیحیت صهیونیست چیست و تاریخچه آن به چه زمانی بر می گردد؟

چند عبارت و نام را برای این جریان به کار می برند، مسیحیت صهیونیست و صهیونیسم مسیحی و عبارات دیگری هم به کار می برند.

همانطور که می دانیم صهیونیسم مکتب است و صهیونیست آن شخصی را می گویند که اعتقاد به این مکتب دارد و ریشه در مسیحیت پروتستان دارند که دقیقا مقابل کلیسای کاتولیک قرار گرفته است. اگر بخواهیم دقیق بررسی کنیم تقریبا این جریان به دویست سال قبل بر می گردد، این مکتب تقریبا از سال 1820 تا 1830 شروع شد و حدودا قرن نوزدهم و بیستم، سال 1920 تا 1960 فردی به نام "سایرس اسکوفیلد" انجیلی نوشت به نام "انجیل مرجع" و به نام کتاب مقدس اسکوفیلد مشهور شد، این کتاب خیلی تاکید داشت بر تفسیر لفظی کتاب مقدس همانطوری که دیدگاه پروتستانها این است که به تفسیر لفظی کتاب مقدس تاکید دارند و الفاظ کتاب مقدس را اخذ کرده اند.

مثل "هزاره گرایی، جنگهای آرماگدون" که تاکید بر لفظ گرایی دارند و نهایتا اینکه ریشه واقعی ایشان به پروتستان بر می گردد و اگر بخواهیم یک تعبیر دینی دقیق تر به کار ببریم اینها دو رگه هستند که (مسیحی، یهودی) می باشند، این هم مطلب عجیبی است که نویسندگان غربی اعتقاد دارند که کار این افراد بوی توطئه می دهد که چگونه مسیحیها بیایند و با یهودیها هم دست شوند، در حالی که در تاریخ و کتاب مقدس داریم یهودیان قاتلان مسیح هستند ( البته به نظر ما این مطلب درست نیست، ما اعتقاد داریم که حضرت مسیح به صلیب کشیده نشده است، بلکه به آسمان رفته) حال اینکه در این دویست سال با هم متحد شدند و این بوی توطئه می دهد و نشان می دهد که اهداف مشترکی دارند، در بین خود این گروه ها، محافظه کاران آمریکا و "فاندامندالیست ها" (بنیادگران مسیحی) و "ایوانجلیست ها"( انجیل گرایان) تقریبا یک هدف را دارند و رییس جمهوری های آمریکا مثل بوش و اوباما در یک راستا بودند.

رسا ـ اهداف جریان مسیحیت صهیونیسم چیست؟

این افراد جهان اسلام و مسلمانها را "دجال" معرفی کنند، چون عقیده دارند که در آخرالزمان اتفاقاتی می افتد و جنگ هایی رخ می دهد که آخرین درگیری بین نیروهای خیر و شر است، حتی جنگی که آمریکا با عراق داشت، اساسا ریشه دینی دارد، این ساده انگارانه است که ما فکر کنیم که هدف آمریکا فقط نفت باشد، بلکه طرحی دارند که شنیده اید به نام خاورمیانه بزرگ و مطالبی که به کتاب مقدس بر می گردد و بنا دارند اسرائیل بزرگ را پایه ریزی کنند، این مسائل ریشه دینی دارد، لذا کشورهای اسلامی در نظر اینها به عنوان دجال هستند و معتقدند باید دجال را از بین ببرند تا به اهداف خودشان برسند.

رسا- طرفداران این جریان در کدام نقطه از جهان بیشتر ساکن هستند؟

بیشتر ساکن آمریکا هستند و طبق گزارشات خودشان هفت میلیون نفرشان در سال 1992 در مراسم دعا و اعیاد یهود شرکت داشته اند و دعا برای اسرائیل می کنند که پیروز شود، زیرا معتقدند تنها قوم برگزیده و پیروز قوم یهود هستند، در حالی که اساسا اینها مسیحی می باشند، اما به خاطر اعتقاد شدیدی که به یهود به عنوان قوم برگزیده و پیروز دارند، به آنها صهیونیست هم اطلاق می شود.

رسا- تفاوت اندیشه های ایدئولوژیکی آنها با مسیحیان و یهودیان دیگر چیست؟

اگر از دیدگاه یک مسلمان نگاه کنیم که به طور کلی باطل هستند، زیرا ما کتاب مقدس را و عهد عتیق و جدید را قبول نداریم. 

اما اگر از دیدگاه انتقادی نگاه کنیم، حتی خود مسیحیان هم آنها را نقد کرده اند، یکی از این منتقدین "استفان سایزر" است که مقالاتش در مجله موعود چاپ شده و توسط خانم اردستانی ترجمه شده است.

همینطور گروه های کاتولیک و حتی پروتستان هم با این افراد مخالف هستند و به افراطی گری آنها معترض می باشند و بخش هایی از کتاب مقدس را که با تفسیر لفظی قائل به مشیت الهی شده اند گروه های دیگر مسیحیت رد می کنند.

یهودیان نیز با مسیحیان صهیونیست مخالفند چرا که این جریان وقوع جنگ را که حتمی می دانند و معتقدند چند میلیارد انسان در آخرین جنگ دنیا کشته می شوند، پس با این دیدگاه خداوند نعوذبالله باید خیلی خدای خشن و انتقام جویی باشد، در حالی که یهودیان قائلند منجی که خداوند برای ما خواهد فرستاد، دین رحمت و محبت و عشق را همراه دارد، پس بنا بر این یهود هم با صهیونیسم مخالف هستند.

رسا- کلیسای واتیکان در اختیار کاتولیک ها است، پس چگونه مسیحیت صهیونیست اینگونه رشد کرده است؟

این گروه با اینکه تعداد زیادی نیستند، اما به شدت نسبت به اعتقاداتشان متعصب هستند و تبلیغات بسیار پررنگی دارند و در اثر همین تبلیغات خودشان را زیاد نشان می دهند.

رسا- روش های تبلیغی این گروه را خصوصا در ایران بیان کنید؟

در ایران قطعا به طور مخفیانه تبلیغ دارند، اما ایوانجلیست ها بیشتر از طریق رسانه ماهواره ای و تصویری تبلیغ خود را انجام می دهند و همچنین از طریق نمادها کار تبلیغی انجام می دهند، حتی ممکن است نمادهای آنها، نمادهای شیطان پرستی باشد، شاید با این مساله در کشور ایران خیلی جدی برخورد نشود و خیلی جدی تبلیغ نکنند که در ایران مشغول به تبلیغ هستند، اما عمدتا از طریق کشورهای عربی وارد می شوند. یعنی حدود بیست تا سی سال قبل وارد کشورهای عربی شدند.

رسا ـ تبلیغات از کشورهای عربی چگونه وارد ایران می شود؟

ما خیلی از منابع خودمان را از متون ترجمه شده عربی می گیریم و اینگونه مسیحیت صهیونیسم را شناختیم، مخصوصا آقای "رضا هلال" که کتاب هایی را ترجمه می کند و از کشورهای عربی ترجمه شده و وارد ایران می شود، لذا مسیحیت صهیونیسم هم ابتدا از همین طریق شناخته شد ما سال 1385 با جناب استاد دکتر کثیری کارگروهی داشتیم درباره همین موضوع و به این تحلیل رسیدیم.

رسا ـ هدف تبلیغی آنها بیشتر چه گروه سنی هستند؟

این گروه با وجود جمعیت کمی که دارند عملا کل جهان را اداره می کنند و موفقیت آنها هم به خاطر تبلیغات است، امروزه چون اسرائیل نگران جریان بیداری اسلامی در کشورهای عربی است و یکی از حامیان بزرگ خود کشور مصر را از دست داده و نگران این مطلب هستند، بیشتر در جوانان نفوذ می کنند و لازم نیست که تبلیغات خاصی کنند عقائد جوانان را ضعیف می کنند، مثل فیلم های با کیفیت و انیمیشن هایی که ساخته می شود، اینها نود و نه درصدشان هالیوودی است و تبلیغات آموزه های یهود می باشد که نود درصد آن توسط مسیحیت صهیونیست است.

پس بخشی از فیلم ها با آموزه های صهیونیسم است و برخی هم آخرالزمانی است، مثل فیلم 2012 که آخرالزمانی است که در قضایای آخر الزمان تنها یهود نجات پیدا می کند و بقیه کشورها باید نابود شوند، پخش فیلم های آخرالزمانی به این دلیل است که عقاید جوان های مسلمان را نسبت به آخرالزمان ضعیف کنند و توان دفاعی آنها را کم کنند.

رسا ـ اگر نکته قابل توجه ای در بحث مسیحیت صهیونیسم مد نظر دارید بفرمایید؟

به نظر من ما از تعبیر مسیحیت صهیونیست خیلی نباید تعجب کنیم که چگونه مسیحیت با صهیونیسم، دو چیز جدای از هم با هم جمع شده اند، در حالی که در تاریخ شاهد کشتار یکدیگر بوده ایم. آنچه اهمیت دارد این است که ما باید روی واژه مسلمان صهیونیست تکیه کنیم که آیا مسلمان صهیونیست هم داریم یا نه؟

بله داریم سران کشورهای عربی که علیه نهضت های اسلامی موضع گرفته اند، مثل شاه عربستان و بحرین، اینها دقیقا از اسرائیل حمایت می کنند و مظاهر همان پدیده مسلمان صهیونیست هستند.

رسا- به نظر شما حوزه چه راه کارهایی برای مقابله با این جریان می تواند اجرا کند؟

به نظر من موضوع مسیحیت صهیونیست موضوع ساده ای نیست و حوزه باید به دید یک مساله دینی به آن نگاه کند و با چاب مجلات و برگزاری همایش های قوی و کاربردی به بررسی آن بپردازد. باید چند واحد درسی را به آن اختصاص دهیم، همان گونه که آنها شیعه شناسی سیاسی را در آمریکا تاسیس می کنند، ما نیز باید واحدی را برای مسیحیت شناسی در حوزه و دانشگاه اختصاص دهیم. همچنین باید فضای تحقیق و بررسی را فراهم کنیم و اجازه دهیم که طلاب علاقه مند بدون دغدغه و ترس در این عرصه وارد شده و به تحقیق و پژوهش بپردازند./925/گ402/ر

/ پايان خبر /